لوله مانیسمان
لوله مانیسمان

لوله مانیسمان یا همان لوله بدون درز، لوله ای است که هیج خط جوش یا درزی ندارد و همین مورد باعث شده تا در هر شرایط جوی مقاوم و سازگار باشد. کاربرد این نوع لوله بیشتر در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انتقال سیالاتی مانند آب، مواد شیمیایی و … است.

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله‌  مانیسمان رده 40 معمولاً از جنس‌ استنلس استیل یا کربن استیل به روش ‌های گوناگونی در کارخانه ها تولید می ‌شوند و به طور کلی دارای طول های 6 و 12 متری هستند که ضخامت ها و مقاطع مختلفی دارند.

کاربردهای لوله مانیسمان را ذکرکرده ایم:

تاسیسات ساختمانی

صنایع نفت و گاز

پتروشیمی

کشتی سازی

انتقال سیالات

صنایع هیدرولیک

کاربردهای لوله مانیسمان

انتخاب رده صحیح لوله مانیسمان برای صنایع نفت و گاز نیازمند محاسباتی دقیق است اما در صنعت ساختمان سازی هنگام انتخاب لوله مانیسمان برای تاسیسات ساختمانی مثل لوله کشی گاز، معمولاً لوله مانیسمان رده 40 مناسب هستند.

رده لوله مانیسمان چیست؟

رده‌ اصطلاحی است که در مورد ضخامت لوله ها به کار می گیرند و در واقع همان مقداری است که باSCH  به همراه یک عدد نشان داده می ‌شود. رده لوله نخستین بار در سازمان استانداردANSI  ارائه شد و تا قبل از آن، تولید لوله ها طبق جدول وزنی آهن نرم انجام می شد. با گذشت زمان، از این بابت که لوله هایی با فولاد آلیاژی در جهان تولید شدند، این جدول وزنی که برای لوله های آهن نرم بود کاربرد خود را از دست داد و به جایگزینی با استانداردهای جدید (رده بندی) نیاز پیدا شد. هم اکنون می توانیم با استفاده از این روش نام گذاری، راحت تر و سریع تر لوله‌ مناسب را برای نیازهای مختلف هر پروژه، انتخاب کنیم.

به طور کلی می توان گفت که رده لوله، برای اعلام ضخامت لوله است ولی مهم ترین نکته درباره رده لوله مانیسمان، این است که یک رده در سایزهای مختلف، فرق دارد مثلاً برای لوله مانیسمان رده ۴۰، ضخامت به سایز قطر خارجی لوله وابستگی دارد و متغیر است. در تمامی لوله های مانیسمان برای ساخت رده بالاتر لوله، نیاز به ضخامت بیشتری است که با قطر داخلی لوله رابطه عکس دارد.

به زبان ساده تر می توان گفت که افزایش ضخامت لوله باعث کاهش قطر داخلی اش می شود ولی قطر خارجی تغییری نمی کند. به طور مثال قطر خارجی لوله ای ۱ اینچی در تمام رده‌ ها مثل لوله مانیسمان رده 4۰ ،8۰ یا 20 یکسان است اما مثلاً اگر ضخامت یک لوله مانیسمان رده ۴۰ سایز ۳/۴ اینچ، ۲.۸۹ میلی متر باشد، ضخامت لوله مانیسمان رده ۴۰  سایز ۱ اینچ، ۳.۳۸ میلی متر خواهد بود.

رده لوله مانیسمان بر چه اساسی تعیین می شود؟

بر اساس استاندارد ANSI

بر حسب ضخامت لوله و مطابق استاندارد API 5L و ANSI B36

ویژگی های لوله مانیسمان رده 40

لوله‌ مانیسمان رده 40، با اسامی دیگری مانند sch40 و لوله‌ رده 40 بدون درز نیز شناخته می‌ شود. لوله‌ مانیسمان رده 40 به دلیل این که درزی ندارد، دارای مقاومت نسبتاً بالایی است و به همین دلیل از این رده لوله، برای لوله کشی برج ها و یا خطوط آتش ‌نشانی استفاده می ‌شود. رده ها‌ی 40 و 80  برای تاسیسات ساختمانی مناسب تر هستند اما استفاده از لوله‌ مانیسمان رده 40 رایج ‌تر از رده 80 است. در حالت کلی لوله مانیسمان رده 40، برای مکان هایی که با فشار کمتری رو به رو می شوند، گزینه خوبی است.