دستگاه میخکوب چیست، چه انواعی دارد و نحوه استفاده از آن به چه صورت است؟

دستگاه میخکوب چیست، چه انواعی دارد و نحوه استفاده از آن به چه صورت است؟، میخ کوب که به آن تفنگ میخ کوب هم گفته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزار در کارگاه‌های نجاری و ساختمانی است. استفاده از میخ کوب در خط تولید باعث افزایش سرعت مونتاژ می‌شود؛ اما انجام همین کار توسط نجار ماهر با استفاده از چکش زمان بیشتری می‌برد. استفاده از میخ کوب سرعت انجام کار را به‌طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. اگر از میخ کوب به‌صورت صحیح استفاده شود، وسیله‌ای بسیار مفید برای کارهای نجاری خواهد بود و بالعکس اگر از آن به‌درستی استفاده نشود، میخ کوب وسیله‌ای بسیار خطرناک خواهد بود که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

انواع دستگاه میخ کوب

میخ کوب به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: میخ کوب بادی و میخ کوب شارژی.

به طور کلی هریک از انواع میخ کوب برای استفاده در پروژه‌های چوبی مناسب است. هوای مورد نیاز میخ کوب بادی توسط کمپرسور هوا تأمین شده و از طریق لوله‌ای طولانی وارد میخ کوب می‌شود. هوا از طریق لوله وارد پیستون شده و با فشرده شدن هوای داخل پیستون، نیروی لازم برای میخ کوب فراهم شده و میخ را درون چوب می‌کوبد.

نحوه کار میخ کوب شارژی به میخ کوب بادی شباهت بسیار زیادی داشته با این تفاوت که این وسیله نیاز به کمپرسور هوا نداشته و فشار هوای لازم برای حرکت پیستون را از طریق قوطی ساچمه‌ای قابل تعویض (کنیستر) تهیه می کند. ترکیب قوطی ساچمه‌ای و باتری درون میخ کوب نیروی لازم برای پرتاب شدن میخ را فراهم کرده و به دلیل عدم نیاز به کمپرسور هوا، به راحتی در همه‌ی مکان‌ها قابل استفاده است.

میخ کوب بادی در مقایسه با نوع شارژی آن بسیار سریع تر است اما به دلیل نیاز آن به کمپرسور هوا، کاربرد آن را محدود می‌کند. لازم به ذکر است که اندازه کمپرسور هوا برای تأمین هوای مورد نظر میخ کوب از مسائلی است که باید مد نظر قرار داد. میخ کوب شارژی تنها در عرض چند ثانیه آماده شده و در هر فضایی قابل استفاده بوده و محدودیت‌های میخ کوب بادی را ندارد اما هزینه تهیه قوطی ساچمه‌ای بسیار بیشتر است.

نحوه استفاده از دستگاه میخ کوب

جدا از بحث ترجیح، نوع میخ مصرفی بسیار مهم است. بعضی نجاران از میخی که شکل سر آن دایره‌ای شکل نیست و به شکل ماه است، استفاده می‌کنند. ماه شکل بودن انتهای میخ این امکان را فراهم می‌کند که میخ‌های بیشتری در خشاب کنار هم قرار بگیرد اما استفاده از این نوع میخ در بعضی سازه‌ها ممنوع است. قبل از انتخاب این نوع میخ از قوانین و نیازها به خوبی آگاه شوید.

میخ کوب سیلندر بزرگی دارد که مستقیماً روی نوک میخ کوب یعنی جایی که میخ‌ها از آن خارج می‌شود، قرار دارد. ابتدا باید نوک میخ کوب را درست در مقابل چوب قرار داده و سپس میخ را درون چوب بزنید.

برای این کار، سیلندر و نوک میخ کوب را در جهت و جایی که می‌خواهید میخ بکوبید قرار داده و قبل از فشار دادن ماشه، میخ کوب را روی نقطه مد نظر محکم کنید. میخ کوب، میخ ۳ میلی‌متری را تا جایی که سر میخ به آرامی درون چوب فشار داده شود، می‌کوبد. میزان عمقی که میخ باید درون چوب فرو رود قابل تنظیم بوده، برای این کار کافی است از افراد حرفه‌ای مشورت بگیرید یا دستورالعمل‌ها را بخوانید.