آشنایی با انواع فیوز از نظر ولتاژ و سرعت کارکرد

آشنایی با انواع فیوز از نظر ولتاژ و سرعت کارکرد، فیوز که در سال ۱۸۹۰ میلادی، به وسیله توماس ادیسون، اختراع گردید؛ یک ابزار برقی است که وظیفه حفاظت از تجهیزات الکترونیکی در برابر جریان غیر مجاز را بر عهده دارد. طرز کار این وسیله، به این شکل است که درصورت عبور جریانی بیش از جریان نامی، می‌سوزد و به این شکل، موجب قطع شدن جریان برق می شود. در واقع با داشتن همین وسلیه کوچک، از کلیه تجهیزات برقی محافظت شده و از ایجاد صدمه در آن ها جلو گیری می گردد. 

انواع فیوز از نظر ولتاژ:

این محصول، از لحاظ ولتاژ تغذیه ورودی به دو دسته تقسیم می شود:

 1. فیوزهای AC
 2. فیوزهای DC
 • نوع DC:

در سیستم DC، با ذوب سیم فلزی به دلیل حرارت ناشی از اضافه جریان، آرکی درست می شود که از بین بردن آن بسیار دشوار بوده و این امر به علت مقدار ثابت DC است؛ درنتیجه لازم است به منظور کم کردن آرک فیوز DC، آن را مقداری بزرگتر از نوع AC تولید کنند که این موضوع، با زیاد کردن فضای میان الکترودها، به کم کردن آرک در فیوز کمک می کند.

 • نوع AC:

از آنجایی که در سیستم های AC، ولتاژ با فرکانس ۵۰ یا ۶۰ هرتز، تغییر دامنه دارد (از صفر تا ۶۰ در هر ثانیه)، به راحتی می توان آرک یا جرقه را از بین برد؛ در کل می توان اینطور گفت که فیوز های AC از نظر اندازه، نسبت به فیوز های DC کوچک تر می باشند.

انواع فیوز ها از لحاظ سرعت کارکرد:

 • انواع کند کار:

 1. هنگام عبور جریان شدید، فیوز های کند کار واکنش بسیار آرامی از خود نشان داده و زمان بیشتری طول می کشد تا برق را قطع کنند.
 2. لازم به ذکر است که با این که این مدل ها، کندکار هستند، در مقابل جریان اتصال کوتاه، تا حدودی به صورت لحظه‌ ای از خود واکنش نشان می دهند.
 3. این مدل، در موتور های سه فاز به کار گرفته می شود.
 4. علت به کارگیری انواع کندکار جهت راه اندازی موتور های الکتریکی این است که موتور ها در هنگام آغاز راه اندازی، برق زیادی مصرف کرده و بعد از آن، شدت جریان برق به سطح جریان نامی‌  کاهش پیدا می‌کند.
 • انواع تند کار:

 1. این نوع از فیوز ها در مقایسه با انواع کندکار، زمان قطع کمتری را دارا می باشند.
 2. این محصول، بیشتر به منظور استفاده در مصارف روشنایی به کار می رود.
 3. گفتنی است که با استفاده از این محصول، جریان نامی، ‌بدون هیچ تأخیری قطع می‌شود.
 4. قطع مدار، از طریق این وسیله به قدری سریع است که موجب جلوگیری از ورود هرگونه آسیب به وسایل الکتریکی می شود.
 5. در واقع باید اینطور گفت که قطع سریع، قبل از آسیب دیدن بخش‌ های نیمه رسانا اتفاق می‌افتد.

فیوزها را براساس ساختمان آنها نیز طبقه بندی می کنند. ما این طبقه بندی را در مقاله ای تحت عنوان آشنایی با انواع فیوز از نظر ساختمان و کاربرد آنها مورد بررسی قرار داده ایم.