آشنایی با انواع سنبه و کاربردهای آن
آشنایی با انواع سنبه و کاربردهای آن

آشنایی با انواع سنبه و کاربردهای آن، در این مطلب قصد داریم به بررسی کاربردهای سنبه و انواع آن بپردازیم. سنبه انواع مختلفی دارد که عبارتند از سنبه درآر میله (انگشتی)، سنبه خود مرکزیاب و سنبه دوقلو. با ما همراه باشید تا این سنبه هارا باهم مورد بررسی قرار دهیم.

کاربردها سنبه

در حین انجام کار، برای عمل نشانه زنی از سنبه ها استفاده می کنیم. این ابزار متناسب با استفاده ای که ازآن می شود، دارای اشکال و کاربرد های گوناگونی می باشد. برای مثال یکی از انواع آن، سنبه میله است که برای خارج کردن میله ها از درون سوراخ ها از آن بهره می جوییم. از مهم ترین ابزارآلاتی که در کنار این وسیله استفاده می شود، چکش است و از آنجا که این عمل با ضربه انجام می شود، جنس و ساختار سنبه ها باید به گونه ای طراحی گردد که استحکام بسیار بالایی در برابر ضربه داشته باشند همچنین مغز یا درون سنبه باید به صورت نسبتا نرم باشد که در حین ضربه زدن موجب شکسته شدن سنبه نشود به همین علت است که این محصول در یک فرایند، ابتدا حرارت روی سطح می بیند و بعد از آن در دمای محیط یا داخل روغن خنک می شود و همین امر موجب سخت شدن آن به میزان دلخواه ما می شود.

انوع سنبه

سنبه ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم:

سنبه درآر میله (انگشتی)

این مدل، به شکلی درسته شده است که یک نوک تخت دارد و ما آن را به بروی سطح میله تکیه می دهیم سپس با وارد کردن ضربه روی سنبه، میله مورد نظر ما خارج می شود. نحوه استفاده از آن به این شکل است که ابتدا قطعه کار به گیره بسته می شود و نوک سنبه را بالای سوراخی که میله در آن است می گذاریم سپس با چکش به انتهای آن به صورت عمودی ضربه می زنیم تا میله از سوراخ خارج شود.

سنبه خود مرکز یاب

در این مدل، سوراخ مخروطی که سنبه در مرکز آن قرار دارد، در محیط کار قرار گرفته تا نوک آن در مرکز کار بنشیند و بعد از آن عمل زدن ضربه انجام شود.

سنبه دوقلو

زمانی که بخواهیم اثر سنبه را روی کارمان طی یک مدت زمانی و فصول معینی ایجاد کنیم، از این نوع استفاده می کنیم. به این صورت که اول یکی از آن ها را در مرکز گذاشته و اثر آن را می اندازیم و بعد از آن با چرخش ۱۸۰ درجه، سنبه در راستای اثر قبلی نوک دیگر سنبه را درگیر کرده و با ضربه چکش این کار را انجام می دهیم. این کار را تا انتهای اندازه مشخص شده ادامه می دهیم. مراحل انجام این کار عبارتند از:

  1. با انجام خط کشی محل تقاطع دو خط را معین می کنیم.
  2. سنبه را در راستای دید تحت زاویه روی محل تقاطع دو خط قرار می دهیم.
  3. سنبه را به صورت عمودی گذاشته و با چکش به انتهای آن ضربه وارد می کنیم.
  4. اثر سنبه باید در محل تقاطع دو خط تعبیه شده باشد.